Наші контакти:

 

Приймальня: +38 (04563) 4-77-30

збут: +38 (04563) 4-77-29

 

м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, 63

Інвентарізація соснових насаджень

Останнім часом в пресі та на телебаченні неодноразово піднімалася тема всихання соснових лісів в Україні. Дана проблема не оминула і хвойні насадження ДП ”Білоцерківський лісгосп”. Констатація зазначеного факту не вирішить проблему всихання в цілому. У господарстві виникла нагальна потреба у вивченні причин всихання та пошуку шляхів його подолання. 

Облік осередків всихання необхідний для виявлення місць локалізації стовбурових шкідників, динаміки і темпів наростання чисельності і ареалу їх популяції. В результаті проведених рекогносцирувальних обстежень спеціалістами відділу лісового господарства встановлено, що переважає куртинний характер всихання вершинного типу. Як говорилося в попередніх публікаціях, вершини та крони в першу чергу заселяються сосновим лубоїдом та вершинним короїдом, нижня частина стовбура пошкоджується шестизубим короїдом. Пошкоджена деревина при цьому уражується офіостомовими грибами. Друге покоління комах ксилофагів вже перетворило частину куртин у суцільні плями свіжого сухостою за серпень-вересень поточного року. У зимовий період популяції комплексу стовбурових шкідників призупиняють своє наростання до початку періоду вегетації наступного року. Для обмеження їх чисельності у холодний період року необхідно провести видалення заселених шкідниками дерев (всихаючих та сухостійних) до весняного вильоту та розселення.

За результатами проведеної інвентаризації осередків шкідників у соснових насадженнях та створення актуалізованої повидільної бази даних щодо осередків всихання в соснових деревостанах, понад 80% площі всихання сосни виникло у весняно-літній період 2017 року. Загальна площа осередків стовбурових шкідників соснових насаджень по ДП ”Білоцерківський лісгосп” станом на 1 жовтня 2017 року перевищила 800 га, зокрема у Володарському лісництві - 256 га, Томилівському – 228 га, Сухоліському – 180 га, Сквирському – 93 га та Білоцерківському – 68 га. Для стримування навали стовбурових шкідників хвойних насаджень, застосування заходів з поліпшення санітарного стану на сьогодні потребує:767 га  шляхом проведення вибіркових санітарних рубок та 57 га – суцільних санітарних рубок. З квітня наступного року ця площа може кардинально збільшитися з одночасним зростанням  кількості і об’ємів ділянок суцільних рубок.

Вчасно не зрубані дерева стають місцями концентрації шкідників і хвороб лісу небезпечних для навколишніх насаджень, стрімко знижується технічна цінність деревини, що  призведе до значних економічних втрат.