Наші контакти:

 

Приймальня: +38 (04563) 4-77-30

збут: +38 (04563) 4-77-29

 

м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, 63

Напад стовбурових шкідників

Літо 2017 року видалося не простим для молодих лісових насаджень. Лісівники змушені визнати, що соснові молодняки потерпають від нападу стовбурових шкідників .Молодий організм у більшості випадків краще переносить негативний вплив та зміни середовища. Він переналаштовує власні життєві процеси у відповідності до змін оточення (стає „терплячим”- толерантним), або протистоїть негативній дії на нього природних чинників (виявляє „опірність”- резистентність).

  На фоні критичних змін температурного та гідрологічного режиму які перебувають на межі витривалості для соснових деревостанів у останні роки, ми всі стаємо свідками всихання сосняків в зоні Полісся та прилеглої до нього частини Лісостепу. Ослаблені дією негативних кліматичних чинників насадження стають легкою поживою для стовбурових шкідників, котрі з організмів утилізаторів сухостою стають агресорами, заселяючи ослаблений деревостан.В період рекогносцирувальних обстежень хвойних насаджень Володарського лісництва в лютому- березні поточного року фахівцями відділу лісового господарства ДП „Білоцерківське лісове господарство” обстежено осередок всихання молодняків- соснові культури 12-річного віку в урочищі „Пархомівська дача”. Стовбури та гілки свіжого сухостою повністю відпрацьовані комплексом стовбурових шкідників з усіма ознаками характерними для стиглих та пристигаючих насаджень.

У серпні-вересні ситуація аномального всихання виявлена в лісових культурах 9-річного віку  в урочищі „Зрайки” Володарського лісництва  та культурах 10-річного віку урочища „Товста” Білоцерківського лісництва після проведення рубки догляду (освітлення). Деревця 4 та 5 категорії стану зі слідами відпрацювання лубоїдами (малий та великий соснові) та короїдами. Такий тип всихання з причини нападу стовбурових шкідників у молодняках сосни  зафіксовано вперше та у кілька повторів протягом року. Раптове всихання після проведення господарського заходу могло бути спричинене освітленням з одночасним погіршенням гідрологічного режиму та критичного підвищення температури влітку поточного року в результаті чого найбільш ослаблені дерева зазнали нападу стовбурових шкідників. Комісія вважає за необхідне включення зазначених ділянок в перелік насаджень, які потребують проведення санітарно-оздоровчих заходів (ВСР та ССР).Відтермінування із проведенням заходів з поліпшення стану може призвести до наростання чисельності популяцій стовбурових шкідників та заселення ними решти послаблених під впливом природних чинників насаджень урочища.