Наші контакти:

 

Приймальня: +38 (04563) 4-77-30

збут: +38 (04563) 4-77-29

 

м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, 63

Про що розкаже гілка дуба

У насадженнях ДП „Білоцерківське лісове господарство” головною лісоутворюючою породою є дуб звичайний. З початком вегетації дубових деревостанів  розпочинається і розвиток інших учасників біоценозу листяного лісу. Перш за все мова піде про комах-листогризів, основним компонентом раціону яких є листя дуба. 

 Лісовою охороною лісгоспу  для відстеження стану, щільності та локалізації популяцій масових шкідників - листогризів проводиться плановий рекогносцирувальний нагляд. У весняний період (квітень-травень) обстеження спрямовані на шкідників ранньо-весняного комплексу (РВК) у листяних насадженнях семи лісництв господарства. Обстеження проводяться  по заздалегідь створених маршрутних ходах (фото 1) з урахуванням видового складу та біології комах – шкідників. До основних шкідників РВК у листяних насадженнях відносяться листовійки: зелена дубова листовійка,  глодова, розанна і  інші та п’ядуни: зимовий п’ядун і п’ядун – обдирало (фото 11, 12).   У період травня при рекобстеженні присутність зазначених вище комах у кроні дерев можна виявити за кількома ознаками:

 а) наявність калу на траві, павутинні, свіжих пнях, лісових дорогах, мінералізованих смугах, каломірних майданчиках (фото 2, 3);

 б) пошкодження листя характерне для листовійок (сигароподібне скручування, фото 4, 5, 6); 

 в) дефоліація, спричинена частковим або повним об’їданням листкових пластинок (фото 7).

Слід зазначити, що у кінці квітня-початку травня поточного року листя дуба (а також ясена, горіха) зазнало термічних опіків (фото 8), які  візуально відрізняються від пошкодження шкідниками і складають сумарний % дефоліації на період обстеження. 

 При детальному обстеженні пошкодженого листя фахівцями відділу  лісового господарства поодиноко виявлені шкідники-листогризи на личинковій стадіїї розвитку у фазі активного живлення та у кількості, що перебуває у межах природнього фону. Крім того на листі дерев і лісовій підстилці зафіксована присутність комах-ентомофагів ( жужелиці та їздці: фото 9,10), які регулюють чисельність комах-листогризів природним шляхом.

 

 

  

 

 

  

 

 

 Підготував провідний лісопатолог ДП «Білоцерківський лісгосп» А.Губрій